W dniu 16 października 2019 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja przewiduje m.in. dodanie nowego rozdziału 4a, w którym nałożono obowiązek wprowadzenia polityki wynagrodzeń członków Zarządu i Rady Nadzorczej. Rozdział ten będzie miał zastosowanie do polskich spółek giełdowych tj.: spółek z siedzibą na terytorium RP, których co najmniej jedna akcja jest dopuszczona do obrotu na rynku regulowanym, za wyjątkiem banków, towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz zarządzających ASI i domów maklerskich.
Co to oznacza?
-
Według Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW, spółki giełdowe powinny były już wcześniej posiadać politykę wynagrodzeń dla co najmniej członków swoich organów i kluczowych menedżerów lub wyjaśnić nieprzestrzeganie zasad w tym zakresie. Nowelizacja przewiduje ustawowy obowiązek wdrożenia takiej polityki i szczegółowo reguluje jej treść.
-
Spółka objęta nowelizacją będzie mogła wypłacać wynagrodzenie członkom Zarządu i Rady Nadzorczej wyłącznie zgodnie z polityką wynagrodzeń.
-
Politykę wynagrodzeń będzie przyjmować Walne Zgromadzenie w drodze uchwały, nie rzadziej niż co cztery lata, przy czym pierwsza z nich powinna być podjęta do 30 czerwca 2020 r.
-
Przyjęte w polityce wynagrodzeń rozwiązania mają przyczynić się do spełnienia trzech celów: realizacji strategii biznesowej, długoterminowych interesów oraz stabilności spółki.
-
Ustawodawca nałożył obowiązek umieszczenia polityki wynagrodzeń oraz uchwały w sprawie polityki wynagrodzeń na stronie internetowej spółki.
-
Rada Nadzorcza będzie miała obowiązek sporządzania corocznych sprawozdań o wynagrodzeniach.
-
Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę opiniującą takie sprawozdanie, a w niektórych przypadkach przeprowadzi nad nim dyskusję.
-
Sprawozdanie będzie ogłaszane na stronie internetowej spółki oraz będzie podlegać ocenie biegłego rewidenta.
-
Jeżeli spółka giełdowa posiada już politykę wynagrodzeń, konieczna będzie weryfikacja jej treści pod kątem zgodności z nowymi wymogami.
Jakie informacje musi zawierać polityka wynagrodzeń?
W ustawie wskazano minimalny zakres informacji, w tym:
-
opis stałych i zmiennych składników wynagrodzenia, wskazanie ich wzajemnych proporcji;
-
wyjaśnienie, w jaki sposób warunki pracy i płacy innych pracowników zostały uwzględnione przy ustanawianiu polityki wynagrodzeń;
-
kryteria, metody związane z przyznawaniem zmiennych składników wynagrodzenia lub wynagrodzenia w formie instrumentów finansowych;
-
wskazanie, w jaki sposób polityka wynagrodzeń przyczynia się do realizacji określonych wyżej celów.
Ustawa w opisanym zakresie wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.